Oto Koltuğu Hakkında Daha Fazla Bilgi

Oto Koltukları ve Gereklilikleri

Bir bebeğiniz olacak, yaşasın! Yeni bir aile üyesi, yeni heyecanlar.. Her şey çok güzel, peki yeni bir bebekle birlikte size neler gerekecek?

Ülkemizde Haziran 2010’dan beri bebekler ve küçük çocuklar için oto koltuğu kullanmak yasal bir zorunluluk. Bu nedenle bir arabanız var ise ilk edinmeniz gereken bebek eşyalarından biri bebek oto koltuğu.

Tabi ki iş araştırmaya geldiğinde çok fazla çeşitlilik içeren bu eşya için güzel bir araştırma yapmak şart! Peki, bir bebek oto koltuğu alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Oto Koltuğu Alınırken Nelere Dikkat Etmeli?

Piyasada öne çıkan standartlar ECE R 44-04 ve İ-size standartlarıdır. ECE R 44-04, Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomi Komisyonu Yasalarının çocuk güvenlik koltuklarıyla ilgili bölümünü anlatmaktadır. İ-size 2013’te yürürlüğe giren Avrupa Birliği yeni oto koltuğu güvenlik düzenlemesi ve UN R 129 güvenlik şartlarının bir parçasıdır. Satın aldığınız koltuk bu iki standarttan birine uymalıdır. Koltuğun hammaddesi, sert plastik olan polipropilenden ve enjeksiyon ile yapılmış olmalı, köpük malzeme ile yanları takviye edilmiş olmalıdır. 5 noktalı güvenlik sistemine sahip olan koltuklar tercih edilmelidir. 45 dereceye kadar kademeli yatar pozisyona sahip olmalıdır. Kolay temizlenen ve yanmaz özellikli bir kumaşla kaplı olması da ayrıca tercih sebebidir.

Bütçenize uygun en iyi oto ve en güvenli oto koltuğunu seçerken şunlara dikkat etmelisiniz;

  • 0-12 aylık 9 kiloya kadar olan bebekler için ana kucağı modeli oto koltuğu tercih edilmeli. Bu koltuklar arka cama bakacak şekilde yerleştiriliyor.
  • 4 yaşına kadar 10-18 kilo arası çocuklar için hareketli çocuk oto koltukları kullanılmalı. Bu koltuklar arka sağ koltuğa, çocuğun yüzü arabanın ön camına dönük olacak şekilde takılabilir.
  • 4-12 yaş arası 15-36 kilo arası çocuklar yükseltici çocuk güvenlikli oto koltuğu kullanabilirler.
  • 12 yaşından sonra emniyet kemerine geçiş yapılabilir.

Oto Koltuğu Kullanırken Dikkat Eedilmesi Gereken Noktalar

Öncelikle bebek oto koltuğunun arabaya güvenli ve doğru bir biçimde bir şekilde bağlanmış olması gerekiyor. Güvenli bağlanmayı gerçekleştirdikten sonra dikkat edilmesi gereken bir nokta da çocuğunuzu koltuğuna oturttuğunuzda üzerinde montunun olmaması. Çünkü kış montu ile eklenen şişkinlik kemerlerin yeterince sıkı bağlanmasını engeller, bu da güvenliğin tam anlamıyla sağlanamayacağı anlamına gelir.

Daha Az Göster
FİLTRELE
Arama kriterlerinizi detaylı filtreleme özelliğini kullanarak değiştirebilirsiniz.
FİLTRELE
95 Adet Ürün listeleniyor.