FİLTRELE
Arama kriterlerinizi detaylı filtreleme özelliğini kullanarak değiştirebilirsiniz.

Bebek Giyiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

bebeyum yazar
Yazar: bebeyum.com
22.2.2021

bebek giyiminde dikkat edilmesi gerekenler

 

Masumiyet deyince ilk olarak aklımıza gelen bebeklerimizin, sağlığını korumanın yanında, bir o kadar da önem taşıyan nokta bebek giyimi olmalıdır. Bebeklerin hassas ve narin cilde sahip olması dışarıdan gelecek tehlikelere karşı açık bir konumda olduklarını göstermektedir.

 

Özellikle online bebek kıyafetleri alırken, nefes alan kumaşlar tercih edilmelidir. Kıyafet seçimlerinizi, pul, payet, düğme, ip, lastik, boncuk gibi hem bebek cildine, hem de bebeklerin güçlü emme reflekslerinde yutma riskine karşı, önceden araştırarak ve güvendiğiniz yerlerden yapmalısınız çünkü yutulan herhangi bir kıyafet materyali bebeğinizin bazen midesine, bazense akciğerine kaçabilmektedir. Bu da bazı tatsız sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir.

 

Şüphesiz ki anneler için bebekleri en değerli varlıklarıdır. Onlar için her zaman en iyisini isterler. Bu yüzdendir ki bebek giyimi günümüzün en değer verilen konularından biri haline gelmiştir. Anneler, boyalı, baskılı, sert olan kumaş türlerinden uzak durup, esnek, geniş, bebeğin içinde rahat edebileceği, alerji ve tahriş yapmayan türden kıyafet seçmeye özen göstermelidir.

bebek giyiminde dikkat edilecek noktalar

Bebeklerin de yetişkinler gibi daha sakin, daha neşeli, daha hareketli ya da uysal gibi bazı davranış biçimleri vardır. Her bebeğin çok özel olduğunu düşünürsek, bu davranışlar kıyafet değişimi sırasında beklenmedik bazı krizlere yol açabilir.

 

Örneğin; bebeğiniz üzerine bir şey döktü ve kirli durmaması için bir süre sonra değiştirmek istediniz. Bebeğiniz uysal ise bunu kolaylıkla halledebilirsiniz, bunun tam tersi olan bebeklerse durumu biraz daha zora sokabilirler. Bundan dolayı bebeğinize seçmiş olduğunuz kıyafetin kolayca giydirilmesi açısından yeterince yumuşak bir yapıda olduğuna dikkat etmelisiniz. Özellikle yenidoğan bebek için ekstra yumuşak dokulu giysiler kullanılmalıdır.

 

Bunun yanında bebeğinizin kıyafetlerini seçerken onu çok sıkmayacağından emin olmalısınız. İçinde kolayca hareket edebildiği, emeklerken kol ve bacaklarını dilediği gibi kullanabildiği özgür bir alana sahip olmalıdır. Bebek giyimi tulum ve pijama seçimlerinde, karından açılanları tercih etmelisiniz ki bez değiştirme konusunda işinizi kolaylaştırsın.

 

Annelerin yeni doğacak ya da doğmuş bebeklerine karşı besledikleri sevgi ve heyecan, onları bebek giyim alışverişine sürüklemektedir. İhtiyacı olsun olmasın, güzeller güzeli bebekleri için en iyisini almak isterler fakat bebeklerin büyüme ve gelişimi o çağlarda çok hızlı olduğu için alınan kıyafetlerin çoğu giydirilmez. Bu nedenle fazla kıyafet almanıza gerek yoktur.

 

3-6 parça arası kullanışlı, kaliteli kıyafet seçimi yapmak hem bütçe açısından hem de kullanım açısından çok önemlidir. Bebeklerde sık görülen ve egzamaya yol açan, cildine temas eden kumaşlar üzerindeki kimyasal madde içeren naylon yapıda giysileri kullanmamalısınız.

 bebek giyimi ve oyuncaklar

5 Madde ile Bebek Giyimi

 

1. Yumuşak dokuda kıyafetler tercih etmelisiniz.

2. Esnek ve kolay ütülenebilir olmalı.

3. Ne büyük, ne küçük, tam bebeğin üzerine göre kıyafet seçilmeli.

4. Düğme, boncuk gibi tehlikeli materyaller bulunmamalı.

5. Sağlığa zararı dokunmayan kimyasal içermeyen giysiler tercih edilmeli.

bebek bakımına dair tüyolar

 

Bebek Bakımına Dair Tüyolar

 

Bebek bakımı, bebeklerin büyüme ve gelişmesinde büyük rol oynayan, göz ardı edilmemesi gereken bir süreçtir. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz.

 

Emzirme Düzeni

 

İlk haftalardan sonra bebek emzirme düzensizdir ve bebek her istediğinde emzirilmelidir.

 

Alt Değiştirme

 

Bebeklerin altının sık sık değiştirilmesi hem hijyen hem de pişik olmaması için gerekmektedir.

 

Yatma Pozisyonu

 

Son yıllardaki araştırmalara göre bebekleri sırtüstü yatırmanın en güvenli yatma şekli olduğu görülmektedir.

Bebek Jimnastiği

 

Bebeğin hareket etmesi için her gün düzenli bir şekilde jimnastik uygulanırsa, rahat bir uyku uyumasına yardımcı olacaktır.

 temiz bebek kıyafetleri

Temiz Kıyafetler ile Mutlu Bebekler

 

Bebek giyiminde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bahsedecek olursak, ilk sırada temizlik gelir. Bebekler gün içinde birçok yere dokunur, gezinir ve kirletir. Birçok mikrobu üzerlerinde taşıyıp hasta olmalarına sebebiyet verebilir.

 

Kıyafetlerini deterjan ile yıkamayı tercih etmemdiyorsanız, saf su ve sabun ile yıkamayı deneyebilir, sonrasında çift durulama yaparak sabun artıklarının ciltten uzaklaştırılması sağlayabilirsiniz.

 

İlk aylarda ise bebek giysileri ayrı yıkanmalı, yeni alınan kıyafet ise asla yıkama yapılmadan giydirilmemelidir. Etiketin arkasındaki yıkama talimatı derecesine göre makinaya atmalısınız. Bebek çamaşırlarının temiz ve rutubetsiz ortamlarda saklanması gerekmektedir. Aynı, onların saf ve temiz kokuları gibi giydikleri eşyalara da eş değer olarak özen göstermelisiniz.

 

Bebek giyimi için seçim yaparken, sık yıkanabilir, kolay ütülenebilir, boyası akmayan giysiler tercih edilmelidir. Açık havada ve güneşte kuruttuğunuz kıyafetlerini ütülemeden giydirmemelisiniz. Ütü sağlamış olduğu yüksek ısı sayesinde giysi üzerinde olabilecek mikropları temizler ve hijyen sağlar.

 bebek odası

3 Maddede Bebek Odasında Olması Gerekenler

 

1. Güneş gören ve sık havalandırılan bir oda tercih edilmelidir.

2. Duvar boyaları kokusuz ve bakteri barındırmayacak, bebeği rahatsız etmeyecek şekilde boyanmalıdır.

3. Bebek odasının zeminin taş, mermer ya da seramik gibi soğuk ve sert bir malzeme ile kaplanmaması gerekmektedir.

 

 

Çok Kıymetli Minik Bedenler

 

Bebek giyim için çorap da önemli bir kıyafet türüdür. Mevsime göre kalın ya da ince iplikten ayağını ve bacağını sıkmayacak, terletmeyecek şekilde seçilmelidir. Kış mevsiminde hastalığın ayakların üşütülmesiyle başladığı gerçeğini de esas alırsak, minik bedenlerin ayaklarını sıcak tutmak, dikkat edilmesi gereken bir diğer konulardandır.

 

Özellikle yeni doğmuş bebeklerin elleri de özenle kontrol edilmeli, yüzlerini çizmemeleri adına eldiven takılmalıdır.

 

Bebeklerin vücudunda yetişkinlere göre daha az yağ tabakası bulunduğu için soğuk havalara karşı daha dirençsizlerdir. Yani daha çabuk mikrop kapıp, havalardan daha hızlı etkilenirler. Bu yüzdendir ki bebek giyimi için özellikle bebeğin ilk aylarında daha özenli ve hassas olunmalıdır.

 

Yaz mevsimde bebek giyimi için çoğu ebeveyn bebeğini az giydirdiğini düşünüp üşümesinden, fazla sıkı giydirdiğinde de terlemesinden korkarak bir kararsızlık yaşamaktadır ancak gereğinden fazla sıkı giydirmek isiliğe neden olabileceği için bu konudaki uyarılara özen göstermelisiniz.

 

Soğuk havaların bebek cildi üzerinde nasıl etkisi varsa, yaz havalarının da aynı şekilde etkisi görülmektedir. Aşırı sıcak günlerde bebeklerin mutlaka korunması gerekir. Özellikle açık havada mutlaka kafasına geniş kenarlı şapka takmayı unutmamalısınız.

 

Bebek giyimi için gösterdiğiniz özeni aynı şekilde aksesuar seçiminde de göstermelisiniz. Bebeğinizin kafasını sıkmayacak ve rahatsız etmeyecekşapkaları tercih etmelisiniz.

 

Ayrıca şapkanın kumaş seçimi de yine önemli olan ayrıntılardandır. Kafa derisinin hassas ve yumuşak olması nedeni ile şapka kumaşının da yumuşak ve kullanışlı olması gerekmektedir.

 bebek cildi

Hassas ve Savunmasız Bebek Cildi

 

Bebeklerin cildi yetişkinlere göre son derece savunmasızdır. Özellikle vücutlarının kıvrım yerleri, koltuk altı ve bacak arası çok hassas olup pişiklere karşı önlem alınması gereken yerlerdir.

 

Dikkat edilmediği takdirde, buralarda biriken mikrop ve maddeler, zaman içinde basit alerjilerden, çok ciddi hastalıklara kadar uzanan sağlık sorunlarına yol açabilir. Yeni doğan bebeğin bakımı, özen gerektiren bir durum olduğundan yardım alınması önerilmektedir.

 

Ayrıca bebeğin cildine zarar verecek tüm kıyafetlere ekstra dikkat edilmeli ve bu kıyafetlerden korunmalıdır. Bebeklerin cildinde doğal yağ salgılaması düşük seviyelerde olduğu için, nem tutuşu az olur ve cilt kuruluğa sebep olabilir. Bu nedenle bebeklerin giysileri için organik bebek tekstil ürünleri kullanılmalıdır.

 anne ve bebek

Şık Anneler ve Şık Bebekleri

 

Modanın her yaştan ve her kesime hitap ettiğini düşünürsek, son yıllarda bebek giyimi trendleri oldukça rağbet görmektedir. Aslında her anne, bebeğine kendi moda anlayışından bir değer katmaktadır.

 

Doğumundan itibaren bir bebek, kendi kıyafet seçimi kararlarını verinceye kadar, annesinin tercihlerine göre giydirilmektedirler. Çoraplarından, kafasındaki bereye kadar hem şık hem de rahat edebileceği konforu sağlama, anneler için bebeğiyle geçirmiş olduğu en keyifli anlardan biridir.

 

Kıyafet renklerine baktığımızda genelde erkek bebek kıyafetleri mavi, yeşil, gri tonlarında ve daha sade olurken, kız bebekler için pembe, kırmızı, mor renklerinde ve daha süslü bebek giyimi ürünleri üretilmektedir. Fakat renk ve renk tonlarının, cinsiyet fark etmeksiniz her bebek giyim kıyafeti için kullanılması gerekmektedir.

 

Anneler İçin Senenin Bebek Modasına Göz Atacak Olursak;

 

Erkek bebekler için renk renk ve çizgili tişörtler, kot ya da şort ile birlikle kombinlenebilecek esneyen kumaştan üretilmiş, bebeğin cildi için zararı olmayan kıyafetler ile birlikte tarzınızı yansıtabilirsiniz.

 

Kız bebekler için ise kışın külotlu çorap ile birlikte yumuşak kadife elbiseler, yazın ise esnek ve yumuşacık pamuklu tişörtler ile anne kız bebek kombini yaparak modanın nabzını tutabilirsiniz.

 bebeğinizin uyku düzeni

Bebeğinizin Uyku Düzeni İçin Yapmanız Gerekenler

 

Ailenize yeni katılmış bebek ile birlikte yaşamınız tamamen değişmekte her şeyi ona göre ayarlamak zorundasınızdır. Özellikle ebeveynlerin uyku düzeninin tamamen bebeğin uyku düzenine göre olduğunu görmekteyiz.

 

Bebeklerde uyku düzeni atlanmaması gereken en temel ihtiyaçlarındandır. Uykusunu alamayan bebek gün içinde huzursuz olur ve rahat edemez.

 

Bunun için uyku eğitimi verilmesi gerekmektedir. Uzmanların bu konudaki önerisi 4-6 aylıkken başlanmasıdır. Tabi ki her bebek farklı olduğu için denemeler yapılarak bir düzen oluşturulmalıdır.

 

Bebek Kıyafetlerinde Dair Yapılan Yanlışlar

 

Bebek giyimi üzerinde kullanılan aksesuarlar süsleme amaçlı kullanılmaktadır ancak araştırmalar gösteriyor ki, bu materyaller bebeklerin güvenliğini ciddi şekilde tehdit etmektedir.

 bebek kıyafetlerinde yapılan yanlışlar

Ülkelerin çoğunda bebek giysilerinin güvenliği konusunda çeşitli önlemler alınmakta ve teşvik edilmektedirler. Bunun bir zorunluluğu yoktur. Kimi üreticiler buna uyup hassasiyet gösterirken, kimisinin hedefi sadece para kazanmaktır.

 

12 Madde İle Risk Oluşturan Faktörler

 

1)Yanıcılık

 

Çocuk pijamalarında karşımıza çıkan birincil güvenlik sorunudur. Vücuda oturan pijama tercih etmelisiniz çünkü kumaşın vücuda yakınlığı sayesinde oksijen sınırlanmış olur. Geniş gecelikler daha çabuk alev alabilir. Çocuk pijamalarının üzerinde "güç tutuşur” ifadesinin kullanıldığı ürünler tercih edilmelidir.

 

2) Kumaş

 

Çocuk ve bebek giysileri üretimi belirli standartlara göre yapılmalıdır. Aksesuar olarak kullanılan, ponponlar, fermuarlar, çıtçıtlar, kurdele ve şeritler, danteller, cırt bant, stopper, kapüşon, etiket gibi materyaller çocuğa zarar verecek biçimde kullanılmamalıdır. Kullanılmış ürünler ise alınmamalıdır. Kullanılan bu aksesuarların, güvenli ve sağlıklı olması, estetik ve konforundan daha önemlidir.

 

3)Düğme

 

Çocuk giysilerinden kullanılan düğmeler de dikkat edilmesi gereken en önemli husus, kopmalara karşı güçlü dikilmiş olmasıdır. Çocuk tarafından koparılamayacak kadar iyi dikilmiş olmalıdır. Özellikle bebek giyiminde düğme kullanmak yerine çıtçıt kullanılması güvenlik açısından fayda sağlar niteliktedir.

 

4) Motifler, kurdeleler, fiyonklar, papyonlar

 

Bebek giyimi üzerinde kullanılmak istenilen bu aksesuarların sadece yapışkan ile değil aynı zamanda dikişle de desteklenmesi gerekmektedir. Motifler ve fiyonklar ağza kolay götürülecek yerlerde olmamalıdır. Bebeklerin her şeyi ağızlarına götürdükleri düşünülürse bu çok önemli bir konudur.

 

5) Fermuar

 

Ürünlerde kullanılmış olan fermuarların çabuk kopması bebek ve çocuklar tarafından oldukça risk taşımaktadır. Fermuarların cilt ile temas ettiği yere sıkışmalarını önlemek için fermuarlı bir koruyucu kapak eklenmesi iyi bir sonuç olacaktır.

 bebek kıyafetlerinde yanlış fermuarlar

6)Kordon ve Büzme İpleri

 

Avrupa Birliği ülkelerinde 1 yaşından itibaren kullanılan bebek giyimi ürünlerinde kordon ve büzme iplerinin kullanılması yasaklanmıştır. Bu yasağın amacı çocukların oynarken ya da hızlı giden bisiklet gibi taşıtlara iplerin takılma olasılığını ortadan kaldırmaktır. Bu nedenle alacağınız ürünün cırt bantlı ya da çıtçıtlı olmasına dikkat etmelisiniz.

 

7)Cırtbant

 

Bu aksesuardan yapılmış olan kıyafetler diğerlerine göre daha az risklidir. Bebek giyim için tavsiye edilmektedir.

 

8) Boncuk ve Mücevher Şeritler

 

Cam, seramik, ahşap ve kabuk gibi doğal ürünlerden yapılan materyallerin kullanımı önerilmez çünkü küçük çocuklar tarafından ısırıldığında kolayca çatlayıp kırılabilirler. Kıyafetin üzerine elle dikilmiş boncuk olması durumunda ayrılmayacak olduğuna emin olunmalıdır.

 

9)Stopper

 

Küçük çocuklar tarafından yutulma tehlikesi içerdiği için ürünler üzerinde kullanılması tercih edilmez. Lastik uçlarının düğümlenmesi gerekmektedir.

 

10) Lastik

 

Kol ağızlarında kullanılan lastikler bebeğin / çocuğun kan dolaşımını sıkmasından dolayı ne çok gevşek ne de çok sıkı yapılmalıdır.

 

11) Etiket

 

Çocuğun cildine temas ettiği için etiketler son derece önemlidir. Teni tahriş etmeyecek, zarar vermeyecek şekilde hazırlanmalıdır. Etiket üzerinde kullanılan boyalar yıkamaya elverişli olmalıdır.

 

12) Nakış

 

Çocuğun teni ile temas ettiğinde her hangi bir alerjik kızarıklık yaratmayacak şekilde hazırlanmalıdır.

 

Bebek Giysilerinde Karşılaşılan Hatalar

 

0 – 2 yaş grubu yani bebekler için toplam 4.923 ürün incelenmiş ve 140 hatalı model tespit edilmiştir. Bu sonuçlar dâhilinde bebek giyimi üzerinde en fazla hatanın bu yaş grubu arasında yapılmış olduğu görülmüştür.

 

·Süsleme ve materyalden kaynaklanan hatalar %49

·Kordon ve büzme ipinden kaynaklanan hatalar %31

·Fermuar hataları %6

·Düğme, çıtçıt ve kopça hataları %14 olarak kayıtlara geçmiştir.

 

Peki, En Sık Karşılaşılan Hatalar Hangileridir?

 

·Süs amaçlı pul, sim, taş kullanılması,

·Ufak, metal, keskin uçlu materyallerin süs amaçlı kullanılması,

·Kordon uzunluğunun olması gerekenden uzun olması,

·Düğmelerin ufak yaş grubundaki çocuklar için süs amaçlı kullanılması,

·Kordonların kumaşı sabitlememesi ve kolayca çıkabilmesi,

·Olması gerekenden uzun fermuar kullanımı şeklindedir.