FİLTRELE
Arama kriterlerinizi detaylı filtreleme özelliğini kullanarak değiştirebilirsiniz.

Bebeklerde Bağışıklık Sistemi Nasıl Gelişir

bebeyum yazar
Yazar: bebeyum.com
8.2.2020

Bebeklerde bağışıklık sistemi, en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu noktada özellikle anne sütünün bebeklerin bağışıklık sistemi için son derece büyük bir öneme sahip olduğunu ifade edebilmemiz mümkündür. Doğuştan gelen bir hastalığın olmaması durumunda, dengeli bir şekilde beslenmeyen ve yeteri kadar uyumayan bebeklerin bağışıklık sisteminin zayıflığından söz edebilmek mümkündür. Peki, bebeklerde bağışıklık sistemi nasıl gelişmektedir? Bebekler de bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? Gelin bebeklerde bağışıklık sistemi ile ilgili tüm detayları hep birlikte inceleyelim.

Bebeklerin Bağışıklık Sistemi Ne Zaman Gelişir?

Bebeklerin bağışıklık sisteminin anne karnında gelişmeye başladığını ifade edebilmek mümkündür. Annenin hamile iken beslenmesi, geçirdiği hastalıklar, stres, enfeksiyon gibi unsurlar bebeklerin bağışıklık sisteminin oluşmasında son derece etkilidir. Yeni doğan bebeklerin bağışıklık sistemi ilk zamanlarda zayıf olabilmektedir. Ancak zaman içerisinde geçirdikleri enfeksiyonların güçlenmesi ile birlikte vücudun kendini koruma süreci de başlar. Doğumdan sonra bebeklerin en iyi şekilde bağışıklık sisteminin gelişmesinde;

·Yaşanılan ortamın fiziksel durumları

·Beslenme

·Mikroplar ile temas etmek

·Bebeğin geçirdiği enfeksiyonlar

·Bebeğin kullandığı aşılar ve ilaçlar son derece etkilidir.

Prematüre Bebeklerin Bağışıklık Sistemi

Prematüre bebeklerin bağışıklık sistemi yeteri kadar gelişmiş değildir. Bu nedenle prematüre bebeklerin diğer bebeklere göre anne sütüne ihtiyacı çok daha fazladır. Bu doğrultuda prematüre bebeklerin çok daha iyi bir şekilde beslenmesi gerekmektedir. Özel bileşimi sahip olan anne sütü bebeklerin bağışıklığını desteklerken enfeksiyonlara karşı da büyük bir koruma sağlar.

Anne Sütü Almayan Bebeklerde Bağışıklık Sistemi

Anne sütü almayan bebeklerin bağışlık sisteminin gelişmemesi söz konusu değildir. Halk arasında genellikle anne sütü almayan bebeklerin bağışıklık sisteminin düşük olduğu düşünülmektedir. Ancak formül sütlerin anne sütüne yakın içeriği ile bebeğin bağışıklık sistemini desteklediğini rahatlıkla ifade edebilmemiz mümkündür. Fakat bebeklerin anne sütünden 2 yaşına kadar yararlanmaları gerekmektedir. Bu nedenle anne sütünü olabildiğince bebeğinize vermelisiniz.

Bebeklerde Bağışıklık Sistemi Zayıflığı Neden Olur?

Bebeklerde bağışıklık sisteminin düşüklüğü, bağışıklık sistemi elemanlarının eksik olması ve görevini iyi bir şekilde gerçekleştirememesi durumudur. Bağışıklık sistemi düşüklüğü nadiren kalıtsal ya da virüsler nedeni ile gerçekleşebilmektedir. Ancak genel olarak bağışıklık sistemi düşüklüğü aşağıdaki nedenler doğrultusunda gerçekleşmektedir.

·Kötü beslenme

·Yetersiz uyku

·Olumsuz çevre faktörleri

·Aşırı yorgunluk

·Stres

Bazı bebeklerde söz konusu bağışıklık sistemi doğumsal çeşitli hastalıklar nedeni ile yeteri kadar çalışmayabilmektedir. Bağışıklık sisteminin yeteri kadar çalışmamasının bazı belirtileri olabilmektedir. Söz konusu belirtileri de aşağıdaki gibi ifade edebiliriz.

·Bebeğiniz sık sık hastalanıyorsa,

·Bebeğiniz doğduğu andan itibaren mantar enfeksiyonu, virüs enfeksiyonu ve bakteri gibi problemler ile karşılaşıyorsa,

·Tekrarlanmış olan ishaller nedeni ile gelişmesinde ve büyümesinde problemler varsa,

·Yakalandığı bir hastalık çok uzun sürüyorsa ve kolay bir şekilde atlatamıyorsa,

·Sık sık pamukçuk enfeksiyonu ile karşılaşıyorsa bebeğinizin bağışıklık sistemini zayıf olabilmektedir. Söz konusu belirtilerden biri ya da daha fazlası ile karşılaşıyorsanız mutlaka bir uzman ile görüşmelisiniz.

Bebeklerde Bağışıklık Sistemi Zayıflığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bebeklerde bağışıklık sistemi tedavisi son derece önemli bir konudur. Ciddi bir antikor düşüklüğünün olduğu çocuklarda 3 ile 4 hafta da bir damar yolu ile koruyucu antikor alınması gerekmektedir. Bu doğrultuda enfeksiyonların erken tanısı ve tedavisi son derece önemli bir konudur. Bazı bebeklerde koruyucu antibiyotik tedavisi de uygulanabilmektedir. Basit bir üst solunum yolu enfeksiyonundan hariç;

·1 yıl içerisinde 3 kereden fazla zatürre geçirdiyse,

·1 yıl içerisinde 4 kereden fazla kulak iltihabı geçirdiyse,

·Menenjit gibi bebeğin hayatını tehdit eden enfeksiyonları geçirdiyse bebeğin bağışıklığının ölçülmesi gerekmektedir.

Bebeklerde Bağışık Sistemini Nasıl Güçlendirilir?

Bebeklerde bağışıklık sistemini güçlendirmek bağışıklığı sistemi zayıf olan bir bebeğe sahip olan anne ve babaların araştırdığı ve önem verdiği konular arasında yer almaktadır. Öncelikle bebeklerde bağışıklık sisteminin en önemli unsuru anne sütüdür. Doğumdan sonra ilk gelen kolostrum yüksek oran antikora sahiptir ve bebeğin bağışıklık sisteminin temellerinin atılmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra yeterli uyku, aşılama, vitamin ve demir gibi unsurlardan zengin gıdaların tüketilmesi bebeklerde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlamaktadır. Siz de bu unsurlara dikkat ederek bebeğinizin bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

 

Gerçek bir tanı ve tedavi için hasta ve doktorun yüzyüze gelmesi gereklidir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumlulugu tümüyle kullanıcıya aittir.