FİLTRELE
Arama kriterlerinizi detaylı filtreleme özelliğini kullanarak değiştirebilirsiniz.

Bebeklerde Kabızlık Problemine İyi Gelen Uygulamalar

bebeyum yazar
Yazar: bebeyum.com
18.8.2021

Sindirim sistemi problemleri, her yaş grubunda görülebilen ve toplumda oldukça yaygın olan bir sağlık sorunudur. Özellikle kabızlık gibi bağırsak hareketleri ile ilgili olan rahatsızlıklar, yetişkinlerde kolayca anlaşılan belirtiler gösterirken, çocuklarda ve bebeklerde kabızlık sorunu, ebeveynleri tarafından fark edilmediğinde uzun süre devam edebilir. Bu da ciddi bebek sağlığı sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur.

Sadece anne sütü alan bebeklerde nadir olarak kabızlık ortaya çıkmaktadır ve yalnızca anne sütüyle beslenen bebeklerden her gün dışkılama beklenmez. Bazı durumlarda günlerce dışkılama görülmese bile bu durum genellikle bebeklerde kabızlık anlamına gelmez. Oldukça doğal bir olaydır.

Bu doğal durumun dışında, normal dışı sertlikte ve miktarda olması, bunun yanında huzursuzluk gibi belirtilerle birlikte gelmesi, bebeklerde bağırsak hareketlerinin bozulmuş olması ihtimalini doğurmaktadır. Aynı zamanda ek gıdaya geçiş ile birlikte yapılan bazı hatalar veya bebeğin besinleri iyi öğütememesi gibi nedenlerden dolayı da bebeklerde kabızlık sorunu ortaya çıkabilir.

Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık

Bebeklerde kabızlık sık görülen bir rahatsızlık olsa da yeni doğan bebek bu sorunu nadir yaşar. Küçük bebeklerin kasları henüz tam gelişmemiş ve zayıftır. Bu nedenle bağırsak hareketlerinin yavaş olması ve gaz sancısı gibi rahatsızlıklar kabızlık nedeni olarak ortaya çıkabilir.

Oysaki bu durum her zaman kabızlığa işaret etmez. Dolayısıyla yeni doğan bebeklerde bu sorunun görülmesi durumunda, kabızlık tanısı konulmamalıdır. Bu durumdan emin olmak için mutlaka doktor kontrolüne başvurulmalıdır.

bebeklerde kabızlık problemine iyi gelen uygulamalarBebeklerde Kabızlık Neden Olur?

Bebeklerde kabızlık birçok nedenden dolayı ortaya çıkan, en sık karşılaşılan sağlık sorunları arasındadır. Burada bebeğe verilen besinlerin yanında bazı bünyesel faktörlerin de rolü vardır. Kullanılmakta olan bazı ilaçlar kabızlığa sebep olabildiği gibi bazen de kabızlık önemli hastalıkların habercisi de olabilir. Kabızlık problemine neden olan durumları bebeklerde ve çocuklarda şu şekilde sıralayabiliriz;

Bebeklerde

 • Bebeğin anne sütü aldığı dönemde annenin kabızlık sorunu yaşaması,
 • Katı gıdaları geçiş ve mama konsantrasyonunun değişikliğe uğraması,
 • Anne sütünden inek sütüne geçiş ve fazla miktarda inek sütünün kullanımı, (1 yaş öncesi inek sütü verilmemelidir)
 • Bebeğin diş çıkarma ve emekleme döneminde yanlış beslenmesi,
 • Bebeklik döneminde kullanılan demir ilaçları gibi hususlar kabızlığa neden olabilir.

Çocuklarda

 • Posalı ve sulu yemekler tüketmek yerine katı gıdalar ile beslenmek,
 • Sürekli olarak karbonhidratlı ve lifsiz gıdalar tüketmek,
 • Yeterli miktarda su tüketmemek,
 • Fast-food ve abur cubur yemek,
 • Okul çağlarında tuvalete gitmeyi ertelemek ya da çizgi filmin başından kalkmamak için ertelemek,
 • Dışkı yaparken ağrı hissinden dolayı tuvalete gitmemeyi alışkanlık haline getirmek,
 • Tiroid hormonunun az çalışması,
 • Kalın bağırsaktaki sinirlerin iyi gelişmemiş olması,
 • Bağırsak genişliği veya bağırsak yavaşlığı gibi doğuştan gelen sorunlar,
 • Anüsün olması gereken yerden daha aşağıda yer alması nedeniyle oluşan anal fissür,
 • Makat darlığı,
 • Aile içi sorunlar, yeni bir kardeşin dünyaya gelmesi, okula başlanması ya da anne baba ayrılığı,
 • Varsa kullanılan ilaçların yan etkileri gibi nedenler çocukların kabızlık sorunu yaşamalarına neden olabilir.

çocuklarda kabızlık problemiBebeklerde Kabızlığa Sebep Olan Besinler

Bebeklerde kabızlık özellikle 6. aydan itibaren görülmeye başlayan bir rahatsızlıktır. Bu dönemde ek gıdalara başlanması nedeniyle bazı bebeklerde kabızlık yaşanması olası bir durumdur. Bu bakımdan aşağıda yer alan gıdalarla beslenme sonucunda bebeklerde kabızlık sorunu ile karşılaşılabilir;

İnek sütü

Bebeklerin beslenme düzeninde inek sütü tercih edilmesi, bazı alerjik durumların ve sindirim problemlerinin yanında kabızlık gelişimini de tetikleyebildiği için 1 yaşına kadar inek sütü verilmesi sakıncalıdır.

Pirinç İçerikli Mamalar

Pirinç, suyu emerek dışkının katılaşmasını sağlayan bir besindir. Bebeklerde ek gıdaya başlanılan dönemde içinde pirinç yönünden zengin mamalar kullanılması bebeklerde kabızlık görülmesine neden olabilir.

Lif Yönünden Fakir Gıdalar

Lif, dışkıyı yumuşak hale getiren ve sindirimi kolaylaştıran karbonhidratlardan biridir. Beyaz ekmek ve makarna gibi lif yönünden fakir gıdaların tüketilmesi kimi zaman bebeklerde kabızlık gibi sorunlara neden olabilir.

Bebeklerde Kabızlık Belirtileri Nelerdir?

Ek besinlere başlamış olan bebeklerde kabızlık belirtileri şunlardır;

 • Sert yapıda ya da topaklar şeklinde dışkılama,
 • Kil benzeri bir yapıya sahip olması,
 • Karın bölgesinde sertlik,
 • Seyrekleşen, geciken veya zorlaşan bağırsak hareketleri,
 • Bebeklerde ağlama ve sırtını eğme davranışına yol açan ağrı belirtileri,
 • Huzursuzluk ve uykuya dalmada sorun yaşama,
 • İştahsızlık problemi bebeklerde kabızlık belirtileri arasında yer almaktadır.

Bebeklerde Kabızlığa Ne İyi Gelir? Bebeklerde Kabızlık Nasıl Geçer?

Kabız olan bebeklerde rahatsızlık hissinin ortadan kaldırılması adına evde yapabileceğiniz uygulamalar ve bazı beslenme değişiklikleri bulunmaktadır. Bebeklerde kabızlık sorunu nasıl geçirilir diye merak edenler için kabızlık tedavisinde uygulayabileceğiniz bazı yöntemleri şöyle sıralayabiliriz;

Egzersiz

Vücudun hareket halinde olması, sindirimin hızlandırılması ve bağırsak hareketlerinin desteklenmesi adına oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Özellikle yürümeye başlamış ya da emekleyen bebeklerde hareket egzersizleri düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Eğer bebek kabız olmuşsa, sırt üstü yatırıldıktan sonra bacaklarının karnına doğru itilmesi ve geriye doğru çekilmesi şeklindeki egzersizler iyi gelecektir. Bunun dışında bacakların bisiklet sürüyormuş gibi hareket ettirilmesi de bebeklerde kabızlık sorununun çözülmesini sağlanabilir.

Ilık Banyo

Bebeklerin dışkılarını yaparken zorlanması onları oldukça rahatsız eden bir durumdur. Bunun önüne geçebilecek en iyi yöntemlerden biri de ılık bir banyo yapmaları olacaktır. Bu sayede hem karın kaslarının gevşemesine hem de gerginliğin alınarak var olan ağrının giderilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Sıvı Alımının Artırılması

Anne sütü almaya devam eden bebeklerde emzirme ile birlikte tüm sıvı ihtiyacı karşılanmaktadır. Bundan dolayı ek bir sıvı alımına ihtiyaç duyulmaz. Oysaki kabızlık gibi durumların ortaya çıkması halinde hidrasyonun sağlanması ve dışkının yumuşatılması açısından bol sıvı takviyesine ihtiyaç vardır.

Su ya da doğal bir meyve suyu bu amaçla tercih edilebilecek sıvılar arasındadır. Anne sütünü kesmiş olan bebeklerde kabızlık görülmesi halinde sıvı tüketiminin artırılması kabızlık için faydalı olacaktır.

Masaj

Bebeklerin karın bölgesine uygulanan masaj en etkili yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkar. Bebeğin mide bölgesine parmak ucu yardımıyla daire şeklinde uygulanan masaj hareketleri, bebeğin diz ve ayakları tutularak karına doğru itilmesi ve yine parmak uçlarını kullanarak göğüs kafesinden göbek deliğine doğru hareketler uygulamak bebeklerde kabızlık sorununa iyi gelen uygulamalardandır.

Diyet

Kabızlığı önlemenin diğer bir yöntemi, bebeklerin diyetinde değişiklikler yapmak olacaktır. Anne sütü tüketen bebekler için inek sütü ve süt ürünleri belirli bir süre için listeden çıkarılabilir. Bu durum deneme yanılma yöntemi ile uygulanabilir. Süt ve süt ürünlerinin kesilmesi halinde kabızlık sorunu hala devam ediyorsa, bu ürünlerin kullanımına devam edilebilir.

Formül mama ile beslenen bebeklerin, mamasında değişiklik yapmak da denenebilecek etkili bir çözüm olabilir. Süt içermeyen ya da lif içeriği yüksek mamalara geçiş yapılabilir. Yine de farklı ters etkiler ortaya çıkabileceğinden doktor kontrolünde sağlık hizmetleri alınması gerekmektedir.

Daha çok katı besin tüketen bebeklerde sindirimi kolay olan lifli besinler tercih edilebilir, lif oranı yüksek taze meyve ve sebzeler de listeye eklenebilir. Bunlar elma, erik, şeftali, armut gibi meyveler ve yulaf ezmesi, brokoli gibi sebzeler olabilir. Son olarak, sıvı oranı yüksek olan ve probiyotik bakteriler içeren yoğurt gibi besinler de bebeğe yeterli miktarda verilmelidir.

Evde yapılabilecek bu tür uygulamalardan herhangi bir sonuç alamıyorsanız, mutlaka bir doktora başvurmalı ve doktorun vereceği ilaç, diyet gibi tedavi yöntemlerini sabırlı bir şekilde uygulamalısınız.