FİLTRELE
Arama kriterlerinizi detaylı filtreleme özelliğini kullanarak değiştirebilirsiniz.

Hamilelikte Cilt Bakımı İçin İpuçları

bebeyum yazar
Yazar: bebeyum.com
26.4.2021

hamilelikte cilt bakımı için ipuçları

Kadınların hamilelik dönemlerinde yaşadıkları birçok değişim ciltlerine de yansımaktadır. Normalde olduğundan daha yağlı ya da daha kuru olabileceği gibi aynı zamanda lekelenme gibi sorunlarla da karşılaşılabilir. Hamilelikte cilt bakımı nasıl olmalı, nelere dikkat etmeliyiz sizin için bu yazımızda derledik.

Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Sağlıklı bir cilde sahip olmanın temel koşulu, cilt tipinizi tanımakla başlar. Birbirinden farklı ürünlerin varlığı kafa karışıklığına neden olsa da, cilt tipinizi tanıdıktan sonra her şey daha kolay olacaktır.

Herkesin cilt tipi farklı olduğu gibi, tüketilen yiyecek ve içeceklere de bağlı olarak zamanla cilt tipleri değişiklik gösterebilmektedir. Cilt tipi çeşitlerine göz atacak olursak, karşımıza dört tipte cilt kategorisi çıkmaktadır. Karma cilt, yağlı cilt, normal cilt ve kuru cilt.

Karma Cilt Tipi

Eğer karma bir cilde sahipseniz, alın, burun ve çeneniz yağlı bir görünümde olacaktır. Yani yüzünüzde T şeklinde bir yağlanma görülür. Bu görüntüyü önlemek için sıcak ya da soğuk su kullanmak yerine ılık su tercih etmelisiniz. Ayrıca cildi düzenli olarak nemlendirmeniz fayda sağlayacaktır.

cilt tipleriYağlı Cilt Tipi

En sorunlu cilt tiplerinden olan yağlı cilt, sivilce ve siyah nokta oluşumuna karşı sürekli olarak temizlenmelidir. Cildin sağlıklı nefes alması için yağlanan bölgeler düzenli bir bakımla arındırılmalıdır.

Normal Cilt Tipi

Normal cilt tipine sahip olan insanların gündüz ve gece bakımlarını düzenli uygulayarak, saf su içerikli ürünlerin kullanılması parlak bir cilde sahip olmalarını sağlayacaktır.

Kuru Cilt Tipi

Kuru bir cildin ihtiyacını karşılayacak olan şey sürekli olarak nem almasıdır. İnce bir üst deriye sahip olan bu cilt tipinin gözenekleri küçük ve kapalıdır. Bu durum, cildin az yağ salgılamasına neden olacağı için pul pul dökülmesine sebep olabilir.

hamilelikte cilt bakımı nasıl olmalıHamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Her insan kendine özel özellikler taşıdığı gibi her cilt de kendine özgüdür. Mevsim geçişleri, yeme-içme alışkanlıkları, stres, hormon değişimleri ve hamilelik gibi durumlarda kadınların cilt tiplerinde farklı değişimler meydana gelmektedir.

Bu değişimler düzenli bakım gösterilmediğinde kişiyi olduğundan daha yorgun ve yaşlı göstermektedir. Peki, hamilelikte cilt bakımı konusuna ne kadar özen gösteriliyor?

Hamilelik döneminde cilt bakımı, artan sorumluluklar ve değişen hormonlar nedeni ile göz ardı edilmektedir. Bu durum ise ciltte oluşabilecek leke ve aknelere sebep olur. Cilt tipinizi tanıyarak hamilelikte cilt bakımı rutini oluşturursanız bu şikâyetlerin önüne geçmek de mümkün olacaktır.

Hamileliğin ilk 3 ayında östrojen artışı henüz düşük seviyededir. Gebeliğin ilk dönemlerinde ise HCG hormonunda artış görülmektedir. Bu hormonal değişimler ciltte meydana gelebilecek bazı değişikliklere yol açmaktadır.

hamilelikte meydana gelebilecek cilt sorunlarıHamilelikte Meydana Gelebilecek Cilt Sorunları

Hamilelikte ciltte meydana gelebilecek olan yağlanma, lekelenme ve çatlak gibi durumlar gayet doğaldır. Bu gibi durumları göz ardı etmeyerek hamilelikte cilt bakımı konusuna özen göstermelisiniz.

Cilt Yağlanması

Hamilelikte cilt yağlanması, çok sık görülen bir problemdir. Özellikle bu dönemde meydana gelen siyah nokta ve sivilce gibi oluşumlar kişiyi rahatsız edebilir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için, doğal ürünler kullanmak bu oluşumların yok olmasına önemli derecede katkı sağlayacaktır. Cilt yağlanmasına karşı alınabilecek önlemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Yüzünüzü sık sık yıkayın.
 • Beslenme alışkanlıklarınızın düzenli olmasına özen gösterin.
 • Haftada bir cildinizi derinlemesine temizleyin.
 • Kullandığınız cilt bakım ürünlerinde seçici olmaya özen gösterin.

Cilt Lekeleri

Hamilelikte yaşanan bir diğer sorun ise ciltte meydana gelen lekelenmelerdir. Bu dönemde cilt daha hassas bir yapıda olacağı için, güneşten korunmak adına mutlaka güneş koruyucu kullanmak gerekir. Hamilelikte cilt bakımı yapılmasını yanında bol su tüketilmesi de oluşabilecek lekelere karşı önleyici bir rol üstlenir. Cilt lekelerine karşı alınabilecek önlemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Uzun süre güneş ışınları altında kalmaktan kaçının.
 • Sadece yaz aylarında değil, her mevsim güneş kremi kullanmaya özen gösterin.
 • Sivilce, akne gibi oluşumları kesinlikle sıkmayın.
 • Güvenilir olmayan kozmetik ürünlerinden uzak durun.

hamilelikte cilt bakımı rutiniParlak bir cilt için uygulanacak maske tarifi ise şu şekilde;

2 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı limon suyu karıştırılarak cildinize sürün ve 15 dakika bekletin. Sonrasında yüzünüzü iyice durulayın. Bu maskeyi haftada bir uygulayarak parlak bir cilde sahip olacağınız hamilelikte cilt bakımı rutininizi oluşturabilirsiniz.

Cilt Çatlakları

Hamilelik boyunca vücutta oluşan çatlaklar, hızlı kilo alma nedeniyle oluşur. Özellikle göğüs bölgesinin şişmesiyle meydana gelen çatlaklar acı verici olabilir. Bunları önlemenin en iyi yolu hassas göğüs uçları için üretilmiş olan losyonları düzenli bir şekilde uygulamak olacaktır.

Bu bakım ürünlerinin doğal içeriklerden oluştuğuna emin olmanız hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından oldukça önemlidir. “Bebeğin Gelişimi İçin Hamilelik Döneminde Neler Yapılmalı?” adlı makalemizde dikkat etmenizi gerektirecek diğer bilgileri edinebilirsiniz.

Cilt çatlaklarına dair alınabilecek önlemler ise;

 • Bol bol su tüketin.
 • Hamilelik döneminde yağ oranı yüksek yiyeceklerden kaçının.
 • E vitamini takviyesi alın.

Hormonların yoğun çalıştığı bu dönemde terleme sorunu da artabilmektedir. Hamilelikte cilt bakımı açısından önemli olan bu problemi, pamuklu giysiler tercih ederek önleyebilirsiniz.

Hamilelik dönemi tüm kadınların bu değişimler nedeniyle, yeni alışkanlıklar edindikleri bir dönemdir. Bu değişikliklerden en önemlisi de ciltte yaşanan problemlerdir. Hamilelikte cilt bakımı nasıl olmalı diye merak ediyorsanız gelin birlikte detaylandıralım.

hamilelikte cilt bakımıHamilelikte cilt bakımı, kişinin cilt tipine uygun olarak değişiklik gösterir. Hem bebeğe hem de anne adayına zarar vermeyecek bitkisel ürünlerden oluşan bu kürler, doktorlarınıza da danıştıktan sonra gönül rahatlığıyla kullanılabilir. İşte size ve cildinize iyi gelecek hamilelikte cilt bakımı kürleri;

1. Deri çatlağı: Özellikle hamileliğin üçüncü ayından sonra ortaya çıkan çatlaklara iyi gelerek yumuşatan badem yağı ile masaj yapılarak, çatlak oluşumu engellenebilir.

2. Leke oluşumu: Hamilelikte cilt bakımı denilince aklımıza gelen bir diğer önemli madde ise kadınların çoğunda meydana gelen leke sorunu olmaktadır. Bu lekeleri önlemek için doğal içerikli güneş kremleri tercih edilerek düzenli olarak kullanımı sağlanmalıdır. Ayrıca yatmadan önce cilt tamamen temizlenip, kirlerden arındırılmalıdır.

3. Hamilelik stresi: Ilık bir banyo yapmak hamilelikte cilt bakımı için oldukça faydalıdır. Bir kahve fincan zeytinyağı, bir limon suyu, bir tatlı kaşığı lavantayı karıştırarak uygulanacak bir maske, tüm vücudunuzun rahatlamasına ve günün stresini atmanıza yardımcı olacaktır.

4. Yorgun cilt: Hamilelikte cilt bakımı konusunda oldukça faydalı olan bir diğer kür ise, bir yemek kaşığı elma sirkesini üç yemek kaşığı su ile karıştırın. Bir parça pamuk ile yüzünüze uygulayarak cildinizin yenilenmesini, canlanmasını sağlayabilirsiniz.

5. Cilt yağlanması: Birçok yerde kullanılan ve oldukça yarar sağlayan karbonatı da hamilelikte cilt bakımı ürünü olarak kullanabilirsiniz. Bir yemek kaşığı karbonat ile suyu karıştırarak yine pamuk yardımı ile cildinize uygulayıp, cilt yağlanmalarını önlem alabilirsiniz.

6. Sönük cilt: Yulaf ezmesi ve salatalık gibi doğal ürünleri hamilelikte cilt bakımı yapmak için de kullanabileceğinizi biliyor musunuz? Bu ürünleri blenderdan geçirdikten sonra maske olarak rahatlıkla cildinize uygulayabilirsiniz.

7. Kuru cilt: Duş sonrasında ise tüm vücudunuza bebe yağı uygulayarak kurumuş cildinizi nemlendirebilirsiniz.

hamilelikte cilt bakımı ürünlerinin içeriğiHamilelikte Cilt Bakım Ürünlerinin İçeriğine Dikkat

Hamilelikte cilt bakımı yapmaya özen göstermek kadar, bu cilt bakımında kullanılacak ürünlerin de özenle seçilmesi gerekir. Cilt yenileyici ve besleyici olan C vitamini ve hyorinoik asit takviyesi, gebelik sürecinde uzmanlar tarafından kullanılması önerilen ürünler arasındadır. Cildin sakinleşmesine ve beslenmesine katkı sağlayan K vitaminli maskelerin de cilt problemlerini büyük ölçüde azalttığı bilinmektedir.

Hamilelik Sürecinde Hangi Ürün ve Uygulamalardan Kaçınmalıyız?

 • Hamilelik dönemlerinde ciltte oluşabilecek tahriş ve kızarıklıklara karşı, peeling uygulamalarına bir süre ara verilmelidir.
 • Çok sıcak ve aşırı soğuk sudan uzak durulmalıdır.
 • Sert sabun ve cilde zarar verecek sert temizleyicilerden cildi korumak hamilelikte cilt bakımı sürecinde kaçınılması gereken uygulamalardandır.

Gebelik sürecinde kan akışının artması sebebi ile cilt ekstra hassas bir döneme girer ve daha çok kurur. Duşta ılık su kullanarak hamilelikte cilt bakımı programınıza katlıda bulunabilirsiniz.

Hamilelik sürecinde her anne adayının hem kendisi hem de bebeği için kimyasal madde içermeyen, doğal ve organik ürünler tercih etmesi gereklidir. Güzelliğinizin daimi olması için içeriğinde paraben bulunan ürünlerden kaçınılmalı, sağlığı esas alan ürün tercihinde bulunulmalıdır.

Hamilelikte cilt bakımı ürünleri arasında nemlendiriciler sıklıkla kullanılmaktadır. Bu dönemde hormonlar da oldukça aktiftir. İçeriğinde B5 vitamini bulunan ve kıllanmaya neden olan ürünleri kullanmaktan kaçınmaya özen göstermelisiniz.

Bitkilerden meydana gelen doğal yağların kullanımı doktor kontrolünde olmalıdır. Özellikle ciltte alerjik reaksiyon gösterebilecek olan, fesleğen, sedir ağacı, karanfil ve rezene gibi saf bitki özlerinden meydana gelen yağlardan sakınılmalıdır.

Hamilelikte cilt bakımı uygulamalarında bulunurken, mutlaka bir hekime danışmalı, size ve cildinize en uygun olan ürünleri kullanmalısınız.