Diş Buğdayı Hakkında Daha Fazla Bilgi

Diş Buğdayı veya Diş Hediği nedir?

Diş buğdayı veya diğer bilinen ismiyle diş hediği, çok eski bir Anadolu geleneğidir. Ilk dişini çıkaran çocuk için bereket ve bolluk sağlaması, dişlerin sağlam olması için yapılır. Hedik diye bilinen sert bir buğday türünün haşlanarak yenebilecek kıvama getirilmesi ve çeşitli kuruyemişlerle süslenerek ikram edilmesi geleneğin bir parçasıdır. Burada amaç bolluk ve bereket temsilcisi buğday gibi çocuğun dişlerinin buğday gibi sağlıklı olması ve hayatının bolluk ve bereket içinde geçmesidir.

Diş buğdayı partisi her ne kadar yalnızca kutlama amaçlı yapıldığı düşünülse de aslında diş çıkaran bebeği yüzünden gergin ve uykusuz olan anneye bir miktar destek sağlamak amaçlı yapılır.

Diş Buğdayı Partisinde Neler Yapılır?

Öncelikle diş buğdayı hazırlanır. Diş buğdayı gelen misafirlere dağıtıldıktan sonra, kalan bir kısmı bereket için kuşlara, bir kısmı da konu komşuya dağıtılır.

İkinci adet ise diş buğdayında bebeğin önüne çeşitli meslekleri temsilen objeler içeren bir tepsi konulmasıdır. Bebeğin bu tepsideki hangi objeyi seçerse büyüdüğünde o mesleği yapacağına dair batıl bir inanç vardır.

Bir de bebeğin ilk dişi çıkarken yapılan bir adet vardır. Buna göre ilk dişi kim görürse bebeği baştan aşağı giydirecek, hediyeler alacaktır. Buradan da görülüyor ki anadoluda adetler insanlara yardım için çok ince düşünülmüş, güzel adetlerdir.

Diş Buğdayı Konseptleri Nasıl Olabilir?

Diş buğdayı partisi, adından da anlaşılacağı gibi diş konsepti üzerine yapılmıştır. Diş buğdayı süsleri de genellikle diş şeklinde, çocuğun kız veya erkek olmasına göre seçilecek çeşitli renklerde olabilir. Kız çocuklarında pembe, beyaz, sarı gibi renkler, erkek çocuklarda da mavi, beyaz, yeşil gibi renkler tercih edilebilir. Diş buğdayında ayrıca diş buğdayı pastası ikram edilmesi, tatlı tuzlu birkaç çeşit ikram bulunması güzel bir ayrıntıdır.

Diş buğdayında genellikle gelen misafirlere diş buğdayı hediyelikleri verir. Bunlar bu özel günü anımsatan ufak hediyeliklerdir. Siz de eğer bir diş buğdayı partisine katılıyorsanız, yeni dişi çıkan bebek için bir diş kaşıyıcı, ufak tefek hediyeler götürebilirsiniz. Bebeyum.com online mağazamızda diş buğdayı linki altında sizin için özenle hazırladığımız, kaliteli ve doğal malzemelerle hazırlanmış hediye kutularımızı inceleyebilir, bu hoş günü ufak ve güzel bir armağanla taçlandırabilirsiniz.

Daha Az Göster
FİLTRELE
Arama kriterlerinizi detaylı filtreleme özelliğini kullanarak değiştirebilirsiniz.
FİLTRELE
0 Adet Ürün listeleniyor.