Oyuncak Hakkında Daha Fazla Bilgi

Oyuncak

Oyun, çocuk gelişimindeki en önemli araçtır. Çocukların psiko-sosyal gelişimi, fiziksel gelişimi oyun sayesinde olur. Bu açıdan bakıldığında oyun çocuğun en önemli işi, oyuncak da bu işteki en önemli materyaldir.

Oyuncaklar ebeveynler, eğitimciler ile çocuklar arasında bir köprü işlevi görür. Özellikle okul öncesi dönemde çocuklar oyuncaklara çok ilgi gösterir. Bu noktada ebeveyne düşen en önemli görev, gelişme dönemindeki çocuklarına uygun oyuncak sunabilmektir.

Oyuncaklar çocuğun hayatında çeşitlilik gösterir. Oyuncak bebek, uzaktan kumandalı araba, peluş oyuncak, ayıcık, oyun çadırı, sallanan at, yapboz gibi satın alınabileceğiniz ürünler ve evin içindeki eşyalarınız veya doğadan topladığınız materyaller de olabilir.

Ayrıca yaşa ve cinsiyete göre de oyuncaklar çeşitlilik göstermektedir. Bebeklik çağında daha çok oyun halısı, çıngırak ve diş kaşıyıcı, uyku arkadaşı, amigurumi, oyuncak top gibi bebek oyuncakları çoğunlukla kullanılır. Ilerleyen yaşlarda ise oyun çadırı, oyuncak mutfak, oyuncak telefon, kumandalı araba, uzaktan kumandalı helikopter, oyuncak traktor gibi çocuk oyuncakları tercih edilmeye başlanır. Tabi ki ayrıca salıncak, kaydırak,trambolin, zıpzıp, oyun havuzu gibi her yaştan çocuğa hitap eden oyuncaklar da ebevenylerin öncelikli tercihleri arasındadır.

Oyuncak Seçimleri Nasıl Yapılmalı

Öncelikle oyuncak tercihlerinizde çocuğunuzun yaşını ve seçimlerini göz önünde bulundurmalısınız. CE sertifikası bulunan oyuncaklar güvenlik ve sağlık açısından tercih edilebilir. Oyuncakların yapıldığı malzemeler ahşap gibi doğal malzemeler, veya sağlığa zararsız plastik gibi malzemeler olmalıdır. Oyuncaklarda kullanılan boyalar veya kumaş gibi materyaller sağlığa zararsız malzemeler olmalıdır. Ayrıca çocuğunuzun yaşına uygun oyuncak seçmek de önem taşır. 3 yaşından küçük çocuklarda boğaza kaçabilecek ufak parçaları bulunan oyuncaklardan kaçınılmalıdır.

Basit ama eğlenceli oyuncaklar, çocukların gelişimine katkı sağlayacaktır. Oyun hamurları, kum gibi malzemeler veya boyalar çocukları hem eğlendirecek, hem de hayal gücünü geliştirmek açısından oldukça fayda sağlayacaktır. Çocuğunuz oyuncak bebek arabası ve oyuncak bebek ile yetişkinleri taklit etme yeteneğini kazanabilir, veya oyuncak araba ile keyifli vakitler geçirebilir.

Yeni oyuncak almak çocukları mutlu eder. Ama önemli olan çocuğun çok fazla oyuncağının olması değil, ilgi alanlarına göre oyuncakları olması ve var olan oyuncaklarının çocuğun dikkatini çekmesidir. Ayrıca çocuklara kitap almak da hem onlara okumayı sevdirecek, hem de hayal güçlerinin gelişmesine katkı sağlayacaktır.

Bebeyum.com online mağazamızda bebeklerinize uygun, özenle seçtiğimiz oyuncaklarımız mevcuttur. Yeni bir oyuncak almaya karar verirken size online mağazamızdaki güzel oyuncaklar bakmaya davet ediyoruz!

Daha Az Göster
FİLTRELE
Arama kriterlerinizi detaylı filtreleme özelliğini kullanarak değiştirebilirsiniz.