Uyku Arkadaşı Hakkında Daha Fazla Bilgi

Uyku Arkadaşı Nedir?

Uyku arkadaşı 0-5 yaş arası çocukların uyurken yanında olan, genellikle yumuşak, çocuğa zarar vermeyecek materyallerden yapılan bir nesnedir. Uyku oyuncağı olarak da bilinen uyku arkadaşı, bebeğiniz 4 ayı geçtikten sonra kullanabileceğiniz, bebeğinizin uykuya dalarken ve uyanırken yanında göreceği ve güven duyacağı bir nesnedir. Uyku arkadaşı olarak peluş ya da organik oyuncaklar kullanabileceğiniz gibi, bazen bir battaniye bile uyku arkadaşı olabilir.

Uyku arkadaşı ile bebeğinizi zamanla kendi kendine uykuya dalma yeteneği kazanabilir. Yanında her zaman olan, onda güven uyandıran ve uykuyu çağrıştıran bir nesne olması bu süreci kolaylaştırabilir. Bebek uyku arkadaşı tek bir çeşit olarak düşünülmemelidir. Uyku fili, uyku arkadaşı tavşan, peluş uyku arkadaşı, uyku arkadaşı kuzu gibi çeşitli formlarda veya yumuşak bir yastık veya battaniye gibi günlük kullandığımız materyallerden biri bile olabilir.

Bebeğin tutunma ihtiyacını karşılayarak geceleri daha rahat uyumasını sağlayan uyku oyuncağı, bütün ebeveynlerin ihtiyaç duyduğu kesintisiz gece uykusuna size bir adım daha yaklaştırabilir. Bebekler uyku arkadaşına alışana kadar bir süre geçebilir. Alıştırmak için uyku arkadaşını bebeğinizin yatağından çıkarmayıp her zaman orada bırakabilirsiniz. Ayrıca uyku arkadaşını çocuğunuzun gün içinde oynadığı diğer oyuncaklarıyla bir arada tutmazsanız, uyku arkadaşını uyku ile daha kolay bağdaştırabilirsiniz

.

Bebekler İçin Uyku Arkadaşı Seçimi Nasıl Olabilir?

Uyku arkadaşı seçerken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var. Bunları şu şekilde belirtebiliriz; uyku arkadaşı yumuşak bir materyalden yapılmalıdır. Çocuğunuzun sarılıp yatacağı göz önüne alındığında bunun önemi iyice ortaya çıkmaktadır. Üzerinde düğme, fermuar gibi çocuğunuza zarar verebilecek materyaller bulunmaması önemlidir. Kopabilecek parçalarının bulunmaması önemli bir diğer konudur. Bebeğinizin rahatça kavrayabileceği boyutarda olmalıdır. Materyal olarak peluş uyku arkadaşı, organik uyku arkadaşı, emzikli uyku arkadaşı, müzikli uyku arkadaşı olabilir. Uyku arkadaşının yıkanabilir olması önemlidir. Ayrıca uyku arkadaşı alırken çocuğunuzun ona alışacağını göz önüne alarak aynı oyuncaktan 2 tane almanız da yararlı bir seçenek olabilir.

Siz de bebeğiniz için uyku arkadaşı ararken bebeyum.com’da sizin için seçtiğimiz kaliteli, organik materyalden üretilmiş uyku arkadaşı modellerini inceleyebilirsiniz.

Daha Az Göster
FİLTRELE
Arama kriterlerinizi detaylı filtreleme özelliğini kullanarak değiştirebilirsiniz.